Czym jest i kto mogą wziąć pomoc finansową de mini minimis?

Pojęcie pomoc de minimis to forma pomocy dla firm. Wspomaga rozwój przedsiębiorczości w naszym kraju oraz na świecie. Taka pomoc jest z perspektywy prawa nieznaczna, o niewielkich wielkościach.

Finanse małych firm

Autor: peddhapati
Źródło: http://www.flickr.com

Istotnym jej warunkiem jest niewielkie wsparcie finansowe. Wsparcie przedsiębiorstwa nie powinno być elementem konkurencji przedsiębiorstw, nie powinno zwiększać szans przedsiębiorstwa na rynku. Jest to główny wśród rodzajów pomocy publicznej. Przedsiębiorstwo ma możliwość skorzystać na przykład z różnego rodzaju dotacji na prowadzoną działalność. Przedsiębiorcy korzystając z pomocy de minimis także mają możliwość być zwolnieni z z płatności podatków.

Jak wysoka jest pomoc de minimis oraz jakich celów przedsiębiorstwo ma możliwość ją stosować?

Wsparcie finansowe tego typu to kwota 200 000 euro w ciągu 3 lat – kwota ta odnosi się do wielu rynków oprócz transportu drogowego, gdzie kwota ta wynosi już 100 000 euro. Przedsiębiorstwo ma możliwość wspomóc swe funkcjonowanie w ramach tej pomocy w opcjach takich jak między innymi: zapoczątkowanie oraz wdrożenie wdrożenie sap swej fmry, zakup usług doradztwa, zakup usług szkoleniowych pracowników a także przystosowanie miejsc w jakich to mają przebiegać owe szkolenia, w tym także zakup albo leasing sprzętów i programów komputerowych ważnych podczas realizacji szkoleń.

Jakie przedsiębiorstwa mogą użyć pomocy de minimis?

Pomoc de minimis jest opcją wspomagania dla wszystkich rodzajów działalności, jej elementem są wszystkie przedsiębiorstwa (finansowe wsparcie). Forma daje do zrozumienia, że każda firma może z niej skorzystać.

Istnieją jednak pewne sytuacje w jakich taki rodzaj wsparcia nie jest możliwy między innymi gdy firma ma zamiar użytkować pieniądze na rozwój towarów polskich, jeśli wsparcie to będzie wpływać w niekorzystny sposób na produkty importowane z zagranicy. Wyłączone są z niej firmy prowadzące działalność związaną z węglem kamiennym a także rybołówstwem. Także firmy będące w ciężkiej sytuacji materialnej nie mają możliwości wykorzystania takiej pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*