Najnowocześniejsze urządzenia wykorzystywane w laboratoriach, przykłady zastosowań różnych bioreaktorów.

Nowoczesne laboratorium nie byłoby możliwe bez dobrego wyposażenia. Czasy, kiedy reakcje przeprowadzane były w gąszczu zlewek porozkładanych na blacie stołu minęły już dawno, dzisiaj wykorzystuje się do tego także nowoczesne urządzenia. Mogą one pozwolić na precyzyjne utrzymywanie określonych parametrów fizycznych i chemicznych, przez co da się wykonać bardzo skomplikowane procesy.

autoklawy w laboratorium

Autor: Tom Beatty
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele z takich urządzeń jest dostępnych w małych wersjach, tak więc mogą być one używane nawet w niewielkich placówkach. Wykorzystanie niektórych wychodzi zresztą poza typowe laboratoria – często wykorzystuje je również przemysł, zwłaszcza spożywczy, znajdując dla nich zupełnie nowe zastosowania. Do takich urządzeń zaliczają się na przykład cieplarki laboratoryjne, które służą do zapewnienia wyznaczonej temperatury w komorze – c.d.. Używane są one w badaniach chemicznych i farmaceutycznych, korzystają z nich również laboratoria które się zajmują badaniami biologicznymi, ponieważ bardzo dobrze nadają się na przykład do przeprowadzania testów na bakteriach.

sprzęt do laboratorium

Autor: NATO Training Mission-Afghanistan
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo liczną i często używaną rodziną sprzętów są bioreaktory. Służą one do hodowli pod kontrolą komórek zwierzęcych, roślinnych czy bakterii, przy zachowaniu należytych parametrów czystości. Bioreaktory pozwalają na bardzo dokładne ustawianie parametrów otoczenia, w którym będą przeprowadzane procesy, będzie to dotyczyć przykładowo temperatury, ciśnienia albo ilości tlenu – bioreaktory WINPACT. Typowy bioreaktor składa się z kilku zasadniczych elementów, a jego budowa okucia plandek będzie uzależniona od rodzajów stosowanych mikroorganizmów.

Zależnie od potrzeb bioreaktory mogą mieć jakieś dodatkowe wyposażenie, a także zaawansowane sterowanie elektroniczne, produkowane są także w różnych wielkościach i pojemnościach. Podczas produkcji szczepionek bioreaktory te mają do kilkudziesięciu litrów objętości, a w przypadku oczyszczalni ścieków wielkość ta wzrasta do paru tysięcy metrów sześciennych. Różnorodne wykorzystanie ma także duży spływ na wykorzystywane materiały, najczęściej spotyka się stal nierdzewną oraz szkło.
Opublikowano: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*