Mniejsze miasteczka walczą z potopem ścieków. Jak poradzić sobie z normalnymi problemami przy okrojonym budżecie?

Kooperacja to wyrażenie świetnie ukazujące wyjście z kłopotu. Nie mniej powiedzieć łatwiej niż zrobić. Pośród rządzących małymi gminami, sporym problemem okazuje się zawistność, niezagojone rany oraz koligacje w małej polityce, która bardzo stara się promować na tą większą. Mamy kilka metod, które nie mniej są w stanie doraźnie zadziałać w takiej sytuacji. Były one przetestowane i przeprowadzone na obszarze wiejskim w Polsce.

oczyszczalnia ścieków

Autor: SuSanA Secretariat
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszą, jest wspólna konstrukcja oczyszczalni ścieków. W takiej sytuacji powstaje ona albo w centralnym miejscu tych gmin wchodzących w kompleks terenowy inwestycji, albo najbardziej sprzyjającej lokalizacji. Część gmin dzierżawi wtedy obszar, kilka organizuje sprzęt taki jak separatory, rury, mechanizmy do oczyszczania, a następne owe separatory przerzucą na konkretne miejsce. (Normbud sp. z o.o., sp.k.). Dzięki temu każdy włoży własny udział w budowę, a zaangażowanie zostanie oficjalnie widziane i docenione. Kolejnym rozwiązaniem jest umowa z większym miastem w pobliżu, które mając nie rzadko nie tylko jedną oczyszczalnię, mogą użyczyć możliwości przerobowych. () Do określonego dnia zebrane zostają oficjalne dokumenty wyrażające chęć do wstąpienia do koalicji. Następnie oferty są analizowane, a umowy podpisane. Niestety w tej kwestii może być wiele niedociągnięć. Główne dlatego, że wielu próbuje ugrać jak najwięcej. Zrezygnować może każda strona – tak samo Gmina jak i miasto. Jest to ryzykowne, gdyż gdy umowa jest już skonstruowana, a jeden z podmiotów mówi „nie”, to później bardzo ciężko jest wypracować następne porozumienie. Szczególnie, gdy dotacje europejskie na ochronę ziemi są duże i jesteśmy w stanie za nie sfinansować lwią część kontraktu.

kadry

Autor: woodleywonderworks
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętajmy także o dobraniu zaufanej kadry. To sprawa, że damy radę ustrzec się wielu nieprzyjemności, w szczególności, gdy trzeba dbać o wymagającą okolicę. Miejscowi potrafią być wredni, szczególnie gdy gra idzie o ich majątki i dotyczy ich samych.
Jest także sporo różnych dopasowanych inicjatyw, ale często lepszą opcją jest skorzystać z wiedzy nowej persony, bo być może ona przedstawi nam jakąś dodatkową opcję.
Opublikowano: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*