Zastosowanie spektrofotometrów w nowoczesnym laboratorium

Nowoczesne laboratoria wyposażone są w różnego rodzaju sprzęty, dzięki którym można wykonywać badania oraz realizować wymagane działania. Jednym z takich sprzętów jest spektrofotometr. Do czego można go zastosować i jakie są jego charakterystyczne wyróżniki? Zacznijmy od tego, że spektrofotometry mogą być używane w każdym laboratorium, w którym wykonywane są prace badawczo-analityczne. Nie musi być to tylko laboratorium chemiczne, może być to również laboratorium biologiczno-biotechnologiczne czy przemysłowe bądź diagnostyczne.

laboratorium

Autor: Karen Mardahl
Źródło: http://www.flickr.com
Ich nadrzędną rolą jest oznaczanie jakościowe i ilościowe, do czego można wykorzystywać oznaczenia kolorymetryczne. Badana próbka weryfikowana jest między innymi pod kątem gęstości optycznej czy barwy określonej substancji. Dzięki temu można dowiedzieć się, jaka jest w niej zawartość związków chemicznych czy wykonać inne badania, np.gdzie (zajrzyj koniecznie)na kinetykę reakcji chemicznych. W teraźniejszych czasach spektrofotometry to bezapelacyjnie zaawansowane urządzenia, które pozwalają na znaczne zmniejszenie ilości badanego materiału – spektrofotometr.

Znaczy to, iż próbka może być bardzo niewielka, a mimo to możliwe jest zrealizowanie na niej niezbędnych badań. Walorem tych sprzętów jest także możliwość pomiarów w oparciu o dużą ilość próbek, przy zastosowaniu niezwykle krótkiego czasu. Nie można też zapominać o sposobności obróbki danych pomiarowych

laboratorium

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

zarówno z panelu sterowania będącego częścią urządzenia, jak też z komputerów, w jakich zainstalowano specjalne programy. Wraz ze spektrofotometrami warto jest zaopatrzyć się w akcesoria, które z nimi współpracują, aby jeszcze bardziej ułatwić sobie przeprowadzanie badań. Są to np. mikropłytki, jakie mają pozwolić na odczyt próbek w mikroobjętościach, o jakich napisano wcześniej.

Osoby, które chciałyby zamówić sprzęt laboratoryjny, muszą rozejrzeć się za propozycjami w specjalistycznych sklepach, również w sklepach internetowych – donserv.pl/. Internet daje dużą przewagę, ponieważ pozwala zainteresowanym zaznajomić się z dostępnym asortymentem, sprawdzić dokładne informacje odnoszące się do każdego produktu i zestawić ceny, jakie za dany sprzęt oferują pozostali producenci. Dobrze jest przestudiować kilka propozycji, by znaleźć najwyższej klasy spektrofotometry w dogodnych cenach i móc wykorzystać je zgodnie z zastosowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*