Jak wygląda sytuacja na rynku pracy? Co jest dość osobliwe dla rodzimego rynku pracy? Co powinno ulec zmianie?

Aby ułożyć sobie życie wymagamy właściwego zatrudnienia. Taka praca jest w takiej sytuacji, jak nie musimy przeżywać w niej zbyt wielkiego stresu, a pieniądze, jakie dostajemy są solidne. Tego rodzaju recepta na zawodowe spełnienie interesuje pewnie wiele osób, niestety nie każdy ma szanse, aby tego doświadczyć.

Z jednej strony bowiem na rynku pracy jest różnie, są miejsca, gdzie pracy jest więcej, jak oferty pracy Leszno, jak i trochę mniej, zwłaszcza wschód Polski. Z drugiej strony, są także inne powody ().

Zarobki nie są zbytnio wysokie, jeżeli oczywiście weźmiemy pod uwagę kraje Zjednoczonej Europy (nie licząc Rumunii i Bułgarii), gdyż tam ludzie dostają kilka, a nawet kilkanaście razy więcej (zależnie od kraju). Nasze zarobki w porównaniu do nowych krajów Unii Europejskiej nie są tak bardzo złe, tym bardziej są lepsze niż na przykład na Ukrainie, lecz przecież jako członek Unii chcemy się porównywać z lepszymi gospodarkami.

pracownicy

Autor: Texas State Library and Archives Commission
Źródło: http://www.flickr.com

Na pytanie, czemu w Polsce nie ma wysokich zarobków trudno odpowiedzieć. Bo są pewne grupy, jakie zarabiają bardzo dużo, po drugiej stronie jest całkowicie inaczej. Tego typu rozwarstwienie odnoszące się do zamożności ma dość duży wpływ na nastroje społeczeństwa. To sprawia, iż nie może się wytworzyć silna klasa średnia, czyli ludzie o podobnym dochodzie, bez odchyłu z jednej, jak i drugiej strony. W krajach silnych demokracji te okoliczności są czymś normalnym ale ciężko porównać kraje z inną historią. Polski kapitalizm jest dość świeży i być może potrzebuje jeszcze troszkę czasu, aby tego rodzaju sytuacja uległa zmianie. Na dzisiaj jednak, chociaż zarobki są jakie są, to na szczęście pracy jest coraz więcej ().

wózek widłowy

Autor: Leonora Enking
Źródło: http://www.flickr.com
Świadczą o tym oferty z różnych części kraju, jak oferty pracy Cieszyn czy oferty pracy Gliwice (). Inne osoby nie oczekują na rozwój wypadków tylko wyjeżdżają do innych państw, zwłaszcza do krajów jak Anglia lub wynajem rusztowań Holandia. To także pewien pomysł, choć to czy nam się tam uda zależy od wielu czynników. Czasem powinniśmy zaryzykować, niekiedy jednakowoż korzystnie zostać w Polsce i spróbować tutaj układać sobie życie. Wiadomo bowiem, że wszędzie może być ciekawie, wszędzie są możliwości, ale jednak u siebie jest najkorzystniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*