Jak przebiega odlewanie metali?

Odlewanie w swojej najprostszej formie polega na formowaniu elementów metalowych, jakie są proste w dalszej obróbce.
Odlewanie jest techniką wykonywania obiektów za pomocą napełniania form ciekłym metalem.

Aluminium szczotkowane

Odlewy wykonuje się ze staliwa, stopów magnezu. Popularne są też odlewy (sprawdź: odlewnia aluminium) z brązu. Odlewanie stosuje się wówczas gdy inne techniki byłyby nazbyt drogie. Techniką odlewania można wyrobić obiekty o ogromnie zawiłych kształtach z ogromnie wielką dokładnością np. tłoki, silniki, obudowy, przybory. Odlew może być przebiegiem prostym, czy skomplikowanym. Całość zależy od tego który kształt potrzebujemy pozyskać i który materiał obrabiamy. Przebieg odlewania składa się z następujących części: wykonanie modelu obiektu, realizacja części formy odlewniczej, realizacja rdzeni, jakie imitują kształty wewnętrzne przedmiotu, montaż formy, zatapianie formy płynny metalem, wydobycie odlewu z formy, obróbka wykańczająca. Z technologicznego punktu widzenia każdy obiekt odlewany w formie jest określany mianem odlewem. Jednak z reguły nazywa się tak tylko te przedmioty, które nie wymagają wcale albo prawie w ogóle dalszej obróbki maszynowej.
Jednakże zwykle wzorzec różni się troszeczkę od definitywnej odmiany odlewu ze względu na nieodzowność uwzględniania różnych części technologicznych kluczowych dla poprawnego wykonania trudnych odlewów. Im w wyższym stopniu skomplikowany kształt ma posiadać odlew tym trudniej wykonać odpowiednią formę. Najpowszechniej napotykanym ambarasem, który powinien zostać rozwiązany jeśli chodzi o odlewnie aluminium – więcej o odlewni aluminium jest obecność tak zwanych podcięć.

Są to wgłębienia czy występy ukształtowane tak, iż foremki nie dałoby się oddzielić od odlewu po jego zastygnięciu. Hartowanie indukcyjne jest metodą powierzchniowego hartowania, w jakiej rozgrzewanie metalu następuje za pomocą prądu wysokiej częstotliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*