Różnice w opłatach podatkowych zależące od systemu opodatkowania wynajmujących mieszkanie

Jeżeli wypożyczamy mieszkanie, to mamy prawo wyboru najkorzystniejszej postaci opodatkowania. Przy ustaleniach najmu kłopotów podatkowych bywa niemało i dotyczą one posiadacza domu. Zasadniczym jest dobór rodzaju rozliczania z urzędem skarbowym.

Pomieszczenie w domu

Autor: vastateparksstaff
Źródło: http://www.flickr.com
Osoba, która poczęła pozyskiwać zysk z najmu i zdecydowała się na podatek od wynajmu mieszkania w formie ryczałtu ze współczynnikiem 8,5 proc., musi poinformować o tym szefa urzędu podatkowego odpowiedniego dla punktu zameldowania. Jeśli tego nie dokona, będzie przymuszona opłacać podatek wedle miary podatkowej. Do wyboru ryczałtu jako rodzaju podatku od wynajmu mieszkania, wystarcza przesłać pisemne oświadczenie, nie później niż do 20. dnia miesiąca zachodzącego po miesiącu, w którym osiągnęliśmy początkowy przychód z najmu. W większej części sytuacji opłacenie jednej stawki podatku od najmu mieszkania w wielkości 8,5 proc. kalkuluje się lepiej niż opłacanie podatku według wielkości podatkowej. Kolejną wartością ryczałtu jest to, że to podatek od przychodu, tym samym nie wzmaga całości dochodów do potrącenia według skali podatkowej.
Dużo artykułów:

Kolejną możliwą formą płacenia podatku od najmu mieszkania prywatnego jest skala podatkowa. Znaczy to płacenie podatku według obowiązkowej w danym roku wielkości, obecnie stopy są dwie (18 i 32 proc.). W przypadku, gdy właściciel ma duże koszty połączone z wypożyczeniem mieszkania, wówczas więcej intratna powinna być dla niego skala podatkowa, gdyż dochód do opodatkowania za wynajem (wynajem mieszkania sosnowiec) mieszkania będzie zredukowany o koszty, a w rezultacie podatek do zapłaty mniejszy.

Kawalerka

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Należałoby też wtrącić, że jeżeli dom jest wynajmowany wspólnie przez parę małżeńską, to można wyjątkowo zastosować podatek liniowy (stawka 19 proc.). Małżonkowie powinny jednak uzyskiwać dochody z różnych źródeł, to znaczy na przykład pierwsza osoba jest posiadaczem firmy, a druga jest zatrudniona na umowę o pracę.

Krótko mówiąc, wybór odmiany opodatkowania to sprawa osobista, niemniej przy teraźniejszej wysokości stóp, w większej części sytuacji bardziej zyskowny będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, z uwagi na to, że dzierżawca sporadycznie ponosi duże wydatki, które zdołałby potrącić od dochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*