W jaki sposób powinno się dbać o bezpieczeństwo przy przechowywaniu oleju opałowego w swoim domu.

Olej opałowy jest coraz popularniejszym rodzajem paliwa, jakie jest stosowane do grzania domów jednorodzinnych i obiektów przemysłowych. Charakteryzuje się dość wysoką energetyczną sprawnością, niezbyt wysokimi kosztami, a także niezależnością od zewnętrznych dostawców.

Instalacja oparta na tym paliwie jest całkowicie niezależna, oczywiście pod warunkiem że mieć będzie wystarczającą ilość paliwa, nie będzie też wymagać ciągłego nadzoru, jak będzie to konieczne przykładowo przy kotłach na węgiel i drewno. W większości przypadków wykonuje się ją tak, aby paliwo dostarczyć co najwyżej kilka razy w roku, a później jedynie korzystać z niego. Lecz cały czas nie można zapominać o jednej bardzo ważnej rzeczy, to znaczy o tym, że taki olej to paliwo łatwopalne i wymaga odpowiedniego poziomu zabezpieczeń. Trzeba go przechowywać w odpowiednio zaprojektowanych atestowanych zbiornikach, w miejscach, gdzie nie będzie on dostępu do ognia. Więcej na .

nowoczesny zbiornik na olej opałowy

Jakimi sposobami należy dbać o bezpieczeństwo przy przechowywaniu oleju na opał w domu?

Najważniejszą rzeczą podczas przechowywania tego paliwa jest przypilnowanie, żeby zbiorniki na olej zapewniały odpowiedni poziom zabezpieczenia przed wylaniem, co w efekcie mogłoby prowadzić do zapalenia się (). Z tego też powodu wykonuje się je z odpowiednich materiałów, najczęściej będzie to albo solidne tworzywo sztuczne, albo blacha (zobacz blacha ryflowana nierdzewna) stalowa. Przy stali przeważnie stosowane są dwa rodzaje zbiorników, czyli z jednym i dwoma płaszczami, będą się one różnić zabezpieczeniem przed wylaniem.

Zbiorniki jednopłaszczowe będą wymagać, żeby je instalować w specjalnych wannach, które zbiorą olej jeżeli zacznie się pojawiać nieszczelność. Zbiorniki z dwoma płaszczami nie posiadają tej wady, gdyż rolę zabezpieczenia stanowi warstwa zewnętrzna. Nowoczesne zbiorniki mają parę przydatnych podczas codziennego użytkowania funkcji i mechanizmów, należą do nich na przykład alarmy wykrywające wycieki czy sprawne filtry do paliwa (), dzięki jakim jest ono dokładnie oczyszczane przed podaniem do pieca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*